این سایت به فروش می رسد

این وبسایت به فروش می رسد. وبسایت به صورت کامل بهینه سازی شده است. سایت روزانه بیش از 150 نفر مخاطب دارد. در صورت تمایل ، شماره تلفن خود را به آدرس ایمیل info@makbaf.com ارسال نمایید.

آشنایی با یکی از عوامل تعیین قیمت فرش

By ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ مقالات No Comments

فرشهای دستبافت در مقایسه با فرشهای ماشینی ، هم از نظر قیمت و هم کیفیت در جایگاه بالاتری قرار دارند.

موارد بسیار زیادی هستند که کیفیت فرش دستبافت و به تبع آن قیمت آن را تعیین می کنند. از جمله این عوامل می توان مرغوبیت بافت فرش ، جنس موادی که در بافت فرش به کار رفته  و طرح فرش اشاره کرد. عواملی که نام برده شد ، از جمله عواملی هستند که در قیمت فرشهای دستبافت ایرانی بسیار مؤثر هستند ؛ با این حال ، ممکن است یکی از عواملی که کمتر نسبت به آن آشنا باشید و یا تأثیر آن را چندان مورد توجه قرار نداده باشید ، عامل “رجشمار” باشد. رجشمار ، یک واحد اندازه گیری است که توسط آن می توانند فرش را به لحاظ کیفیت مورد ارزیابی قرار دهند. رجشمار برای ارزیابی میزان تراکم بافتهای فرش به کار می رود. تراکم به تعداد گره هایی گفته می شود که برای بافت کل فرش به کار رفته است.

هر چه میزان تراکم در یک فرش بالاتر باشد ، نشانه مرغوبیت و کیفیت بهتر فرش است. بنابراین ، موقع خرید فرش ، یکی از مواردی که می تواند نشان دهنده کیفیت فرش باشد ، تعداد تراکم فرش می باشد. شما می توانید با مقایسه میزان تراکم یا رجشمار فرشها با یکدیگر ، فرشی را که مرغوبتر و بهتر است انتخاب کنید. همانطور که در مقالات گذشته به آن اشاره شد و انواع فرشهای دستبافت از نظر اندازه معرفی شد ، اصطلاح “ذرع” یکی از اصطلاحاتی بود که در اندازه فرش مورد استفاده قرار می گرفت. این اصطلاح نشان دهنده میزان رجشمار فرش نیز می باشد و معمولاً از این اصطلاح برای اندازه گیری میزان تراکم فرش استفاده می شود. میزان ذرع ممکن است با توجه به اینکه طرح فرش چیست ، کمی متفاوت باشد. واحد ذرع را بر حسب طول فرش اندازه گیری می کنند ، به عنوان مثال ، ذرع در فرشهای تبریز برابر ۱۱۲ سانتی متر و  در فرشهای اصفهان برابر با ۱۰۴ سانتی متر است.

معمولاً رجشمار فرش ، در ۱۶/۱ یا یک بخش از ۱۶ بخش فرش محاسبه می شود. مطابق با چیزی که عنوان شد شما خودتان قادر به شمارش میزان رجهای یک فرش خواهید بود. بنابراین ، تنها نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که آیا رجشمار فرش بر اساس رجشمار اصفهان است یا تبریز ، پس از آن که از این موضوع مطلع شدید می توانید به راحتی ، رجشمار فرش را به دست بیاورید. بنابراین ، هر چه یک فرش ، گره های بیشتری داشته باشد ، آن فرش یک فرش ریزبافت است و از مرغوبیت و قیمت بالاتری نیز برخوردار است. در حالی که فرشهایی که تراکم یا رجشمار کمتری دارند معمولاً فرشهایی هستند که درشت بافت بوده و چندان طرحهای ریز و ظریفی در آنها به کار نرفته است و در نتیجه قیمت و مرغوبیت کمتری نسبت به فرشهای ریزبافت دارند. در حال حاضر ، از میان دو نوع رجشمار اصفهان و تبریز که وجود دارد ، معولاً تراکم فرش را بر اساس رجشمار تبریز اندازه گیری می کنند.