این سایت به فروش می رسد

این وبسایت به فروش می رسد. وبسایت به صورت کامل بهینه سازی شده است. سایت روزانه بیش از 150 نفر مخاطب دارد. در صورت تمایل ، شماره تلفن خود را به آدرس ایمیل info@makbaf.com ارسال نمایید.

ارزش هنری فرشهای دستبافت ایرانی

By ۱۳۹۶-۰۸-۱۳ مقالات No Comments
فرشفرش دستباف ایران - silk rug دستباف ایران

تمامی آثار هنری برای ما ارزشمند هستند ، بخصوص فرشهای دستبافت ایرانی

در واقع ، همه ما تمایل زیادی داریم تا برای آثار هنری هزینه کرده و وقت خود را صرف دیدن این آثار کنیم. تمامی این موارد ، نشان از این دارد که آثار هنری برای ما ارزشمند هستند و از دیدن آنها لذت می بریم.

در این میان ، هنر فرشهای دستبافت ایرانی نیز از این قائده مستثنی نیست. امروزه ، یکی از دغدغه های کارشناسان و هنرمندان در خصوص فرشهای دستبافت ایرانی این است که جنبه های تجاری آن بر جنبه های هنری پیشی گرفته و ممکن است در این میان ، جنبه های هنری فرشهای دستبافت تحت تأثیر جنبه های تجاری آن قرار گیرد. در این شرایط ، فرشهای دستبافت تبدیل به یک صنعت می شوند و کم کم بر ویژگیهای هنری آنها کمتر تأکید و تکیه می شود. به همین دلیل ، بهتر است فرش های ابریشم دستبافت را یک اثر هنری بدانیم و برای اصالت آنها ارزش قائل باشیم و سعی کنیم ارزش و اصالت آنها را حفظ کنیم.

بهتر است زمانی که یک فرش دستبافت را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم به جنبه های هنری و اصیل بودن آن توجه کنیم و بر اساس این مبانی ، برای آنها ارزش قائل باشیم و با آنها برخورد کنیم. اگر غیر از این باشد ، فرشهای دستبافت تحت تأثیر مناسبتهای تجاری و بازاری قرار می گیرد و بیشتر به دنبال بر طرف کردن خواسته های مصرف کننده ها می رود. به همین دلیل ، شاهد این خواهیم بود که ویژگیهای فرشهای دستبافت ایرانی ، مطابق با نیازها و رفتارهای مصرف کننده ها تغییر ماهیت خواهد داد. بهتر است برای هر یک از طرحها و فرشهای دستبافت ایرانی ، بهترین مشتریان را پیدا کنیم و در هر محل جغرافیایی که متقاضیان آن وجود دارند به دنبال فروش آنها باشیم ؛ تا اینکه در صدد تغییر ماهیت آن برایم تا مطابق با نیازهای اکثریت مشریان باشد. اگر جنبه های هنری این فرشها را نادیده بگیریم ، لذا ارزشیابی کردن فرشهای دستبافت ایرانی به جای ملاکهای هنری ، تبدیل به ملاکهای تجاری و تولید و توسعه آن خواهد بود. در نتیجه ، کم کم جنبه های هنری فرش ، کم رنگ می شود و در نهایت نیز به دلیل تغییر ماهیت این فرشها و کم تر شدن یا از بین رفتن اصالت آنها ، مشتریان کمتری نیز خواهد داشت.

پس بهتر است در هنر فرشهای دستبافت ، سعی بر آن باشد تا جنبه های هنری آن حفظ شود. زیرا ، جنبه های تجاری آن نیز در طولانی مدت تحت تأثیر همین اصالت و جنبه های هنری آن قرار خواهد گرفت و بر ارزش مالی آنها نیز افزوده می شود و افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند سود بیشتری عایدشان خواهد شد. در چنین شرایطی ، می توانیم امیدوار باشیم که هنر فرشهای دستبافت ایرانی مسیر مطلوب و شایسته خود را طی کند و در درجه اول ، شرایط مناسب و مساعدی را در هنر و فرهنگ ایرانی داشته باشد و در درجه دوم ، در بازارهای تجاری بتواند موفق عمل کند.