این سایت به فروش می رسد

این وبسایت به فروش می رسد. وبسایت به صورت کامل بهینه سازی شده است. سایت روزانه بیش از 150 نفر مخاطب دارد. در صورت تمایل ، شماره تلفن خود را به آدرس ایمیل info@makbaf.com ارسال نمایید.

بافنده فرش دستباف ایران و لزوم توجه ضروری به این هنرمندان

By ۱۳۹۴-۰۲-۰۱ اخبار No Comments

بافنده فرش دستبافت از مهم‌ترين اصول بنیادی نيروی انسانی در خط توليد فرش هستند. بخش بندی  فعاليت بافندگان فرش دستباف در انواع توليدات شهری، روستايی و عشايری ویژگی های  متنوعی به فرش دستباف داده است که با توجه به اهميت نگرش‌های بازاريابی در تنوع توليدات اين بافته‌ها می‌توانند جايگاه مشخصی برای فرش دستباف باشد.

تنوع توليدات منطقه‌ای به همت  دستان توانمندی است که با توجيه اقتصادی مناسب علاوه بر زمينه شغلی در جلوبری بازار فرش ايران نقش حائز اهمیتی  دارد.  لزوم توجه به کيفيت، توليدات متناسب با سليقه بازار و بازتاب ارزش‌های فرهنگی تمدن ايرانی در فرش دستباف در گرو پشتوانه‌ی قوی حمايتی عوامل مرتبط با فرش دستباف بخصوص بافندگان است که فعاليت خود را در زمينه‌ی هنر و اقتصاد مهم می‌دانند. عليرغم فعالیت بسیار  بافندگان در ارائه فرشی متناسب و درخور نياز به آموزش به بافندگان و دقت در گزينش و سنجش بازخورد زمينه‌های آموزشی و لزوم توجه به زيرساخت‌های فرهنگی از مهمترين اصول مورد توجه در گسترش فعاليت بافندگان است. ارائه راهکارهای بسیار زیاد در زمينه فرش دستباف با آسيب‌شناسی کاستی‌ها، زمينه مناسب بهبود کيفيت و توليدات فرش دستباف را ايجاد نموده و بازنگری در ارائه ارزش‌ها با موثر است.بافنده فرش

با توجه به کاهش تعداد بافندگان فرش دستباف ضرورت  روش  مناسب از روند نزولی تمايل بافندگان به بافتن فرش می‌کاهد. از آنجا که بافندگی با رونق بازار فرش رابطه‌ی تنگاتنگ  دارد در صورت برنامه‌ريزی و سازماندهی، مستمر بازار و تامين اقتصادی مناسب بافندگان تمايل بانوان جوان به توليد فرش چون گذشته تکرار خواهد شد. هر چند اين مهم را بايد در نظر داشت که با تغييرات متفاوت شيوه‌ی زندگی و تمايل به راحت‌طلبی و انجام نشدن اقدامات لازم در حوزه‌ی فرهنگی بافت فرش، بسياری از بافندگان که اين حرفه را از مادر خود به ارث برده‌اند به جای نشتن پای دار به کارهای وقت‌گير و کم‌درآمدی می‌کشاند که در پيش‌زمينه شيوه زندگی فرهنگ ايرانی تعريف نشده است و با عوارض و خستگی‌های جسمی و روحی فراوان همراه است.  يکی از جنبه هاي  جايگزين اين عوارض، انتخاب فضای آرام منزل است با چند ساعت کار که زمان انجام فعاليت را خود فرد تعيين می‌نمايد پاسخگوی بخشی از آسودگی زندگی است. لذا معرفی کارکردهای مثبت يک شغل علاوه بر آگاه نمودن افراد، به شغل مورد نظر اعتبار و ارزش  می‌بخشد.

سنجش علاقه‌مندی‌ها و توانايی بافندگان، توجه به استانداردهای لازم در مورد ابزار و دار و نيز حقوق و مزايای اين قشر نياز به مديريت و بازنگری دارد. بعد منفی امر پيش زمينه نامناسب فرهنگی بافندگان فرش است که در تاريخ فرشبافی از شرايط سخت و نامناسب بافندگان سخن گفته شده است به شکلی  که يادآور سردابه‌ها و سوزهای درونی و آسيب‌های جسمی بافندگان بوده است اما دقت نظر به اين مهم که در ميان صنايع دستی، فرش مشخصه خاص هنر ايرانی است و هر چند با بازاراگرايی و تنوع در استفاده از مواد گوناگون توليدات متنوعی از کف‌پوش‍ها وجود دارد اما، دقت به اين مهم که خلاقيت بافندگان در پيشبرد اهداف توليدی موثر می‌باشد همپای توليدات سفارشی صرف که بسته به خواسته توليدکننده فرش بافته می‌شود، زمينه‌ی مناسبی است تا توانايی بافندگان را افزايش داده و توليدات فرش را در دسته‌بندی‌های مشخص قرار دهيم. مديريت متمايز و متنوع  توليدات هنری با توليدات تجاری و تفکيک حيطه فعاليت توليدی اين دو نوع فرش ضروری است. علاقه‌مندی به آزادی عمل در شيوه‌های متعدد توليدات هنری يکی از اصولی است که در پيشبرد فعاليت‌های توليدی فرش دستباف موثر است و شايد پاسخی به تعريف نمودن توليدات جديد هم جهت با نيازهای بازار بوده باشد.

در راستای معرفی اهميت فرش دستباف تعريف نمودن شغل بافندگی و همراستا با آن معرفی ويژگی‌های اين شغل در حوزه‌ی مطالعات منابع انسانی گام موثری است که بازتابی از توانمندی، شايستگی‌ها، خلاقيت‌ها و فضای کاری بافندگان فرش دستباف است تا بتوان با تغيير نگرش تعاريف متناسبی را ابراز داشته و توانايی و تلاش عوامل مرتبط با فرش دستباف در انتقال زمينه‌های شغلی بافندگان را، با به رسميت شناختن موقعيت بافنده ثبات جايگاه شغل بافندگی ايجاد شود. از طرفی در نظر داشتن نياز‌های زنان (به دليل اينکه اکثر بافندگان زن هستند) و دقت به جنبه‌های روانی و فيزيولوزيکی بانوان بافنده زمينه مناسبی برای گسترش بافت فرش است. تشکيل کارگروه‌هايی که بتوانند زمينه‎های فرهنگی و اصالت‎ها را شناسايی و هر کدام را به تفکيک توليدات و نيازها مجزا نمايند فرصتی‌ست که با توجه به  توليدات ابزار مناسب توليد شود که علاوه بر بالا رفتن سرعت بافندگی آسيب‌پذيری جسمی کمتری دارا باشد.

از آنجا که به علت عدم سازماندهی و برنامه‌ريزی بسياری از مشاغل بومی و هنری، علاوه بر کاستن از مطلوبيت‌های لازم در توليد نوع کالای هنری و مصرفی در بسياری از مواقع رو به فراموشی گذارده است اين امر در مورد فرش نيز دور از ذهن نخواهد بود. از اين رو سازماندهی بافندگان فرش دستباف در قالب تعاريف کسب و کارهای جديد و با ادبيات متفاوت زمينه مناسبی است تا حيات فرش دستباف ادامه يابد.