این سایت به فروش می رسد

این وبسایت به فروش می رسد. وبسایت به صورت کامل بهینه سازی شده است. سایت روزانه بیش از 150 نفر مخاطب دارد. در صورت تمایل ، شماره تلفن خود را به آدرس ایمیل info@makbaf.com ارسال نمایید.

راهکارهای پیشگیری از آسیب فرش دستباف

By ۱۳۹۵-۰۷-۱۸ مقالات No Comments
لکه فرش ابریشم - فرش لکه دار

فرشهای دستبافی که در منازل یا سایر مکانها مورد استفاده قرار می گیرند  ممکن است در معرض آسیبهایی باشند که از عمر یا کیفیت آنها بکاهد.

در صورتی که فرشهای دستباف آسیب ببیند ، علاوه بر زیبایی از ارزش و بهای آنها تا حدود زیادی کاسته می شود. به همین منظور ، در این مقاله نکات و راهکارهای مهمی مطرح می شود که در پیشگیری از این آسیبها بسیار مؤثر است.لکه فرش ابریشم - فرش لکه دار

کیفیت سطح زمین

یک) اولین مسئله ای که هنگام استفاده فرشهای دستباف باید مورد توجه قرار گیرد ، شرایط و کیفیت سطح زمینی است که فرش در آن مکان مورد استفاده قرار می گیرد. سطحی زمینی که فرش بر روی آن قرار می گیرد باید مسطح و بدون شیب یا بی نظمی باشد. نامنظم بودن سطح زمین موجب شکسته شدن بافتها و الیاف فرش می شود که تعمیر آن تقریباً کاری غیر ممکن است.

دو) فرش را مستقیم بر روی سطح زمین پهن نکنید. زیرا این کار علاوه بر اینکه به فرش آسیب می زند بلکه گرد و خاک زمین نیز توسط فرش جذب می شود که بر فرسودگی سریعتر فرش می افزاید.

سه) نکته بعدی ، توجه به سطح رطوبت زمین است. در صورتی که فرش شما بر روی سطحی باشد که رطوبت در آن نفوذ کند می تواند آُسیبهای جدی به فرش بزند. بنابراین ، خشک بودن زمینی که فرش بر روی آن قرار می گیرد از جمله نکات بسیار مهمی است که حتماً باید مورد توجه قرار بگیرد.

چهار) فرش را بر روی سطح زمینی که فرش شده است پهن نکنید. شاید برخی از افراد به منظور اینکه از فرش دستباف بهتر نگهداری کنند آن را روی فرش دیگری که بر روی زمین پهن است قرار دهند در حالی که همین کار به فرش آُسیب می زند و موجب شکسته شدن بافتهای فرش می شود.

حشرات آسیب زننده به فرش

یک) از دیگر مواردی که می تواند به فرش دستباف یا هر فرش دیگری آُسیب جدی وارد کند عامل حشرات است. از آنجا که ممکن است در محلی که فرش را مورد استفاده قرار می دهید حشرات و بیدهای کوچکی وجود داشته باشند بهتر است موادی همچون نفتالین که به اندازه متوسط باشد و نه زیاد در پشت فرش استفاده کنید.

دو) در صورتی که فرش توسط حشرات دچار آسیب شده باشد ، اولین اقدامی که باید انجام شود این است که محل آُسیب دیدگی باید از وجود هر نوع حشره ای پاک شود و پس از ترمیم قسمتهای آسیب دیده محل باید کاملاً شسته و تمیز شود تا آسیبها به قسمتهای مجاور آن سرایت نکنند.

سه) سعی کنید فرشهای دستباف را حتماً در فضاهایی که باز است و هوا در آن جریان دارد قرار دهید. در صورتی که محل قرار گیری فرش در معرض جریان هوا نباشد ، روند تخریب و فرسودگی آن شدت می گیرد. بنابراین ، محلی را برای نگهداری این فرشها در نظر بگیرید که حتماً دارای در و پنجره باشد که جریان هوا به صورت راکد در محل باقی نماند و از گزند حشراتی که در محلهای بسته و بدون جریان هوا هستند در امان باقی بماند.

شستشوی فرش

یک) بر خلاف عقیده برخی افراد که معتقدند فرش دستباف نباید مورد شستشو قرار بگیرد یا اینکه شستشوی فرش دستباف از کیفیت و مرغوبیت آن  می کاهد ، بلکه لازم است فرشهای دستباف در زمانی که مورد استفاده قرار می گیرند شستشو شوند. زیرا یکی از عوامل تخریب این فرشها عامل گرد و خاک است که در اثر شستن می توان مطمئن بود که گرد و خاک به صورت کامل از فرش زدوده شده است.

دو) هنگامی که تصمیم به شستن فرش گرفته اید ابتدا گرد و خاک آن را کامل با تکاندن آن از بین ببرید یا بخش زیادی از آن را بزدایید و سپس خودتان یا مراکزی که به کار آنها اطمینان دارید و مطمئن هستید که به فرشها آسیبی وارد نمی کنند یا در شستشوی آنها دقت لازم را دارند برای شستشو بسپارید.