این سایت به فروش می رسد

این وبسایت به فروش می رسد. وبسایت به صورت کامل بهینه سازی شده است. سایت روزانه بیش از 150 نفر مخاطب دارد. در صورت تمایل ، شماره تلفن خود را به آدرس ایمیل info@makbaf.com ارسال نمایید.

فراز و فرودهای کیفیت فرش دستباف خراسان جنوبی

By ۱۳۹۶-۱۲-۱۳ مقالات No Comments

هر وقت سخن از فرش دستباف خراسان است ، توجه اصلی بر روی فرشهای دستبافی است که در خراسان جنوبی بافته می شود.

می توان فرشهای دستباف این منطقه را یکی از بهترین فرشها در خراسان دانست. فرشهای خراسان جنوبی در دنیا نیز شناخته شده هستند و شاید شهرت خراسان جنوبی به دلیل فرشهای دستباف آن است. بسیاری از کارهای مربوط به فرش در این منطقه به در سالهای گذشته توسط خود افراد انجام می شده و به همین دلیل از مرغوبیت و کیفیت بالای برخوردار بوده است. به قدری کیفیت الیاف و بافتها برای افراد این منطقه مهم بوده که همه مراحل انجام آن توسط خودشان انجام می شده است.

از مرحله پشم زنی و ریسندگی تا رنگ کردن پشم ها و تهیه الیاف برای فرش را خود ساکنین این منطقه انجام می دادند. آنها معتقد بودند که دخالت ماشین در مراحل تهیه الیاف فرش از مرغوبیت فرششان کم می کند و الیافهای ماشینی و صنعتی به خوبی الیافهای تهیه شده با دست نیستند. آنها معتقد بودند که هم کیفیت نخ تهیه شده و هم رنگ باید به گونه ای باشد که به جلای فرش اضافه کند. به همین دلیل همه این کارها را خودشان انجام می دادند. اما گذشت زمان و به دلیل با صرفه نبودن این روش برای این افراد و کاهش درآمدهایشان موجب شد که از دقت قبلی در تهیه فرشها کاسته شود و بسیاری از افراد به جنبه بازاری و کسب پول فکر کنند.

به همین دلیل بخشهای زیادی از تهیه الیاف توسط ماشینها و با رنگهای مصنوعی انجام می شد که کم کم به پائین آمدن کیفیت فرشهای دستباف ختم شد. فرشهای دستباف این منطقه در برخی زمینه ها از فرشهای کرمان نیز تأثیر گرفته اند. از جمله این زمینه ها می توان به نحوه برپایی دار قالی اشاره کرد. از جمله طرحهای رایجی که در فرشهای دستباف خراسان جنوبی به کار می رود می توان به طرحهای خشتی اشاره کرد. در طرحهای خشتی ، سطح فرش از مربعهایی شکل گرفته که داخل هریک از این مربع ها طرحهای مختلفی از طبیعیت همچون درختها ، پرندگان ، حیوانات و گلهاست. همچنین در هر یک از این مربعها ، رنگهای متفاوت تری نسبت به مربع کناری آن به کار رفته است. طرح خشتی از جمله نقشهایی است که طرفداران زیادی دارد.

طرح دیگری که بافته می شود فرشهایی هستند که در طرح آنها سه بخش را از هم جدا می بینید یکی حاشیه باریک یا لچک فرش ، حاشیه بزرگ یا ترنج و زمینه فرش است. در این طرح ، نقشه هایی که برای این سه بخش استفاده می شود با یکدیگر متفاوت هستند. همین نقشه های متفاوت ، بخشهای قالی را از هم جدا می کند. علاوه بر طرح ، رنگهای این قسمتها هم با هم فرق دارند. از طرحهای دیگر این منطقه ، طرح کله اسبی است.

در طرح کله اسبی شما فرشی را مشاهده می کنید که رنگ زمینه رنگ روشن به رنگهای کرم یا خاکی را است و در سرتاسر قالی طرح گل و برگ ریز بافته شده است. تعدادی اسب که دارای بال هستند در اطراف این فرش دیده می شود که به همین دلیل این طرح را طرح کله اسبی می گویند. تفاوت این فرش ها با فرش قم بسیار زیاد است.