این سایت به فروش می رسد

این وبسایت به فروش می رسد. وبسایت به صورت کامل بهینه سازی شده است. سایت روزانه بیش از 150 نفر مخاطب دارد. در صورت تمایل ، شماره تلفن خود را به آدرس ایمیل info@makbaf.com ارسال نمایید.

گره ترکی چیست و چه تفاوتی با گره فارسی دارد؟

By ۱۳۹۳-۰۹-۲۸ مقالات No Comments

درباره گره ترکی

ظرافت فرش جز نوع پرز که چه جور پشمی باشد و چند درصد ابریشم، به نوع گره آن نیز بستگی دارد. بافت دو گره یا گره ترکی که از ابتدا مخصوص بافندگان تبریزی بوده و امروز در مناطق دیگر نیز رایج است، روشی است که در آن هر دو سر پرز از لای تار رد می شود و گره می خورد. این روش وقت زیادی می خواهد و مخصوص قالی های ریزبافت و نقشه های ظریف با رنگ های متنوع و خطوط نازک است. در این روش، امکان بی گره بافی یا جفت بافی (که نوعی شلختگی در بافت یا تقلب است) وجود ندارد.

به همین دلیل، این قالی ها جز ظرافت بی اندازه، بسیار محکمند و به این سادگی ها نخ نما نمی شوند. از طرفی این گره آن قدر محکم است که می شود پرزهای فرش را چنان قیچی زد که به کوتاهی مخمل شوند و با پا خوردن بیشتر، نقش ها و ظرافت گره ها بیشتر نمایان  شود. به همین دلیل مشهور است که فرش کرمان هر چه پا بخورد مرغوب تر است و هیچ اتفاقی هم برای فرش نمی افتد. فرش قم، تبریز، اصفهان و کرمان ترکی بافند؛ یعنی هم ظریف اند، هم بسیار زیبا و محکم و البته گران.

اغلب فرش های دستباف با گره های ترکی بافته می شوند.